71 évente felbukkanó üstököst láthatunk, ha elég figyelmesek leszünk 71 évente felbukkanó üstököst láthatunk, ha elég figyelmesek leszünk
Photo by Nick Owuor (astro.nic.portraits) on Unsplash

2024-04-01

  • Drive
  • Úti cél
  • 71 évente felbukkanó üstököst láthatunk, ha elég figyelmesek leszünk

71 évente felbukkanó üstököst láthatunk, ha elég figyelmesek leszünk

A 12P/Pons-Brooks nevű üstökös ideje nagy részét a Naprendszer külső, fagyos részein tölti, a belső Naprendszerbe csupán 71 évente érkezik. Az égi jelenség Jean-Louis Ponsról és William Robert Brooksról kapta a nevét, a tudomány világában pedig periodikus üstökösként hivatkoznak rá.

A csillagászok szerint a 12P egyre fényesebbé válik, így jó eséllyel láthatjuk szabad szemmel is a következő hetekben.

– írja a hamuesgyemant.hu.

Dr. Megan Argo asztrofizikus elmondta, hogy az üstökös már többször is kitört, időszakosan pedig még a fényességén is sikerült erősítenie:

„Ha szerencsénk van, akkor a következő hetekben még egy újabb kitörés következhet, ahogy áthalad az égbolton.”

Arra a választ, hogy a Földről hogyan láthatjuk a 12P nevű üstököst, a kémia folyamatokban kell keresni. A Naphoz közeledve az ilyen jeges üstökösök hő hatására szublimációs folyamaton mennek keresztül és ekkor a jég gázzá alakul. Ennek során az üstökös szilárd magja körül egy felhő és egy anyagcsóva alakul ki, ami az űrben több millió kilométeres szakaszon jelenik meg.

A lenyűgöző fénycsóvát összességében tehát a Napból áramló napszélnek köszönhetjük.

Egy amatőr csillagász, Stuart Atkinson felhívja rá a figyelmet, hogy bár a 12P-t szabad szemmel is láthatjuk majd, a fényszennyezés miatt érdemes kisvárosból, vidékről figyelni.nagyvárosokban nehezebben tudjuk majd kivenni. Nagyvárosokban valószínűleg csak távcső segítségével csíphetjük el, de a sötétebb helyszíneken már szemünkkel is kivehető lesz.

Az üstökös útját az Androméda-galaxis alatt – és ettől kissé balra – követhetjük nyomon április elejéig.