Különleges okból egyesül az olasz és a szlovén határ menti város Különleges okból egyesül az olasz és a szlovén határ menti város
Fotó: Shutterstock

2024-08-14

  • Drive
  • Úti cél
  • Különleges okból egyesül az olasz és a szlovén határ menti város

Különleges okból egyesül az olasz és a szlovén határ menti város

Goriziát még 1947-ben szakították félbe a határok, így az elmúlt 78 évben egyik fele Olaszországhoz, míg másik fele Szlovéniához tartozott. 2025-ben azonban a két település újraegyesül mint Európa ideiglenes kulturális fővárosa.

Gorizia egyelőre azon ritka rejtett gyöngyszemek egyike, amelyek nincsenek rajta a legtöbb turista radarján – egyelőre. A második világháború végén a várost kettévágta a Mussolini utáni Olaszország és a kommunista Jugoszlávia. Szögesdrótokkal borított és fegyveres katonák által őrzött fémkorlát szakított el egymástól családokat és barátokat – pont úgy, ahogy Berlinben történt. 

A szétszakadás mély nyomot hagyott mindkét városrészen, azonban jövőre teljesen új idők jönnek.

Hiszen 2025 februárjától egy 600 eseményből álló ambiciózus – többek között zenét, táncot, művészetet, színház, mozit, sportot, divatot, ökológiát és gasztronómiát is felvonultató – programsorozat keretében közel 1 évig Gorizia lesz Európa egyik kulturális fővárosa.

Számomra a két város mindig is egy volt, a helyiek oda-vissza jártak, és soha nem gondoltak arra, hogy melyik országban vannak. De ezt a hivatalos szervek soha nem ismerték el. Ezért remélem, hogy Európa legitim kulturális fővárosává válva mindez megváltozik az itt élő fiatalok számára

– fogalmazott Matteo Oleotto goriziai filmrendező.

A teljes eseménynaptárat idén októberben jelentik be.

A 2025. február 8-i hivatalos megnyitón várhatóan hatalmas buli lesz azon a Piazza della Transalpina téren, amely jelenleg az egyik határátkelőt jelenti.

A Habsburg Birodalomhoz tartozó települést régen „Ausztria Nizzájának" nevezték, köszönhetően annak, hogy a város sokáig gazdag kereskedelmi központként élt a köztudatban. Az ehhez illő kúriákat és butikokat pedig még ma is megcsodálhatjuk az olasz városrész központjában sétálgatva – különösen a Via Rastellón.

Áttérve a szlovén Nova Goricában a kontrasztok azonban azonnal érezhetőek.

Az itt található zöld kertváros elüt a másik városrész romantikájától, ezt mindössze 75 évvel ezelőtt hozták létre egy politikai terv részeként. Modern lakásokkal, egyenes sugárutakkal, városi színházakkal és kiállítótermekkel találkozhatunk mindenfelé, illetve ma már templomok is szembejönnek – bár ez egészen Jugoszlávia 1992-es felbomlásáig nem volt elképzelhető.

A mai lakosság fiatal és nagy a diákközösség.

Míg a helyi szlovének szívesen mennek át a másik országba a történelem, a kultúra és az ételek miatt, az olaszok az ellenkező irányba áramlanak, hogy kiélvezzék a természet adta élményeket. A szlovén rész ugyanis rengeteg kincset rejt magában: a gyorsan folyó Soča folyó tökéletes a kajakversenyzéshez és a raftinghoz, a környező vidék és erdők pedig kerékpárutak és sétaútvonalak labirintusa. A Vipava-völgyben rengeteg a szőlőültetvény, ahonnan azok az innovatív és természetes narancsborok származnak, amelyek Szlovéniát feltették a világ bortérképére.

Érdemes tehát nekünk is felírni a bakancslistánkra ezt a különleges olasz-szlovén határ menti várost, amely jövőre teljes egységben mutatkozhat majd.

2025 kapcsán már a helyiek is nagyon izgatottak, Mauro Gubana étteremtulajdonos szerint:

Alig várom, hogy elkezdődjön a kulturális főváros éve. A határok, amelyek árnyékában mindannyian felnőttünk, végre eltűnnek.

Forrás: Guardian