Ez az oka, amiért nincs többé szelfizés egy híres firenzei múzeumban Ez az oka, amiért nincs többé szelfizés egy híres firenzei múzeumban
Az Uffizi Képtár egyik terme
Fotó: Sandro Amato/Shutterstock

2025-06-27

  • Drive
  • Úti cél
  • Ez az oka, amiért nincs többé szelfizés egy híres firenzei múzeumban

Ez az oka, amiért nincs többé szelfizés egy híres firenzei múzeumban

Naponta több ezer szelfi és fotó készülhet Olaszország egyik leghíresebb múzeumának, a firenzei Uffizi képtár falai között. Előbbi azonban mostantól már nem lesz engedélyezett, miután nemrég egy figyelmetlen turista megbotlott, így megrongálta egy értékes festmény vásznát.

Az incidens június 21-én, szombaton történt, amikor egy férfi úgy pózolt, hogy a kezét Ferdinando de' Medici, Toszkána nagyhercegének portréjára támasztotta, miközben a lábujjai a levegőbe emelkedtek. Az instabil testhelyzet vége megbotlás lett, amely egy lyukat is kiszakított a kép vásznában. Simone Verde, a firenzei Uffizi Galéria igazgatója az eset után elmondta, hogy a turistát hamarosan felelősségre vonják majd.

A festmény megrongálódása része annak a szélesebb körű problémának, hogy a látogatók minden határt túllépve fotózkodnak azért, hogy egy menő képet lőjenek a közösségi médiájukra. Ennek leküzdése érdekében nagyon pontos határokat fogunk szabni, hogy megakadályozzuk az intézményeink értelmével és a kulturális örökség tiszteletével össze nem egyeztethető viselkedést

 – nyilatkozta az igazgató az Independentnek.

Image
Vénusz születése című festmény Botticellitől az Uffiziben
Fotó: Framarzo/Shutterstock
A festményt javítás céljából már elszállították, a szakértők szerint a kár viszonylag csekély volt. A múzeumi dolgozókat képviselő szakszervezet szerint azonban nem csak a turista hibáztatható.

A férfi szerintük ugyanis valójában egy alacsony emelvényen botlott meg, amelynek célja, hogy a látogatókat távol tartsa a festménytől. A szakszervezet hangsúlyozta, hogy korábban is felhívta már egyszer a múzeum figyelmét arra, hogy az emelvények kockázatot jelentenek, miután egy másik látogató is majdnem kárt okozott megbotlásával.

A látogatók a festményeket nézik, nem a földet. Azok a platformok nem megfelelőek, főleg, hogy túl sötétek is

 – fejtette ki Silvia Barlacchi, a személyzet képviselője.