2024-12-11
Az utazási trend, ami leginkább meghatározta a 2024-es évet
Labdarúgó-Európa-bajnokság, nyári ötkarikás játékok, paralimpia – 2024 nyarát végigkísérték a hatalmas érdeklődést kiváltó sportesemények, amelyek az utazási kedvet is nagyban meghatározták. Egyes adatok szerint a globális turizmus 10 százalékát a sportrendezvények miatti utazás tette ki idén. A kérdés már csak az, vajon az előttünk álló években mindig ekkora sportturizmusra kell-e számítanunk.
Vitathatatlan, hogy sportturizmus szempontjából a 2024-es év mérföldkövet jelentett. Ez könnyen megmagyarázható azzal, hogy az idei legnépszerűbb sporteseményeket egytől egyig Európában rendezték meg.
Júniusban Németországra, július és augusztus során pedig arra a Párizsra figyelt a világ.
A legutóbbi két olimpiához – a koronavírus-világjárvány közepette megtartott Tokióhoz, illetve Rio de Janeiróhoz – képest, valamint a közelmúltban a Katarban és az Oroszországban rendezett nagy futballeseményekkel ellentétben az idei nyári tornák látogatása olyan ismerős, kényelmes és jó összeköttetésekkel rendelkező helyekre vezetett, amelyek már alapvetően is közkedveltek voltak turisták körében.
Ami pedig a jövőt illeti: a trend 2025-ben sem mutatja a lassulás jeleit, a SkyScanner szerint ugyanis a 25-35 év közötti korosztály közel egyharmada tervez a következő 12 hónapban sportesemények köré szervezett utazást.
Bár a sportturizmus idén nyáron került reflektorfénybe, a jelenség nem új keletű. A sportturizmus egészen az ókori Görögországig visszanyúlik, amikor a nézők az olimpiai játékok megtekintésére akár több száz kilométereket is utaztak. Manapság pedig a profi sport csillogó milliője és a sztárokkal teli sportágak élőben történő megtekintése igazi életre szóló élmények – még a nem sportrajongók számára is.
Ez a trend az élet két nagyszerű dolgát ötvözi: a sportszerű küzdelmek izgalmának és az utazások csodájának a megélését.
A hatalmas sportesemények egyszerre teszik lehetővé a turisták számára, hogy akár egy már bejárt úti célt teljesen új megvilágításban ismerjenek meg. Vegyük példának Párizst, amely az idei nyári olimpiai és paralimpiai játékok idején különleges díszletet kapott, polgárai vidámabbak voltak, és az olimpiai lázat szinte már a levegőben érezni lehetett. A versenyszámok többsége a francia főváros leghíresebb nevezetességeinél zajlott le – sokan úgy érezhették, hogy csak egyszer az életben adódik meg a lehetőség, hogy ilyen nézőpontból lássák Párizst.
Emellett pedig magának a rendező helyszínnek is fantasztikus alkalom, hogy a kevésbé ismert részeit, kultúráját megismertesse a sporteseményre érkező tömeggel.
Erre tökéletes példa Stuttgart. A németországi Baden-Württemberg tartomány fővárosaként minden bizonnyal rendelkezik némi turisztikai vonzerővel – leginkább autómúzeumairól és történelmi Schwaben-palotáiról ismert, de a legtöbb utazó radarján általában nem szerepel. A nyári labdarúgó-Európa-bajnokság miatt azonban szurkolók százezrei érkeztek a városba, amelyet sokan alaposan körbe is jártak.
Bár az idei nyár különösen monumentális volt a sport szempontjából, a sportturizmus egyre népszerűbb, így már most fel kell hívni a figyelmet 2026-ra és 2028-ra.
Előbbi évben rendezik a világ legnézettebb sporteseményét, a labdarúgó-világbajnokságot USA, Kanada és Mexikó rendezésében, majd 2 évvel később jön a Los Angeles-i olimpia, valamint a labdarúgó-Európa-bajnokság Angliában, Skóciában, Walesben, Észak-Írországban és Írországban.
Forrás: TimeOut
Olvasd ezt is!