2025-12-24
Járvány terjedhet sokak kedvenc üdülőhelyén
Októberben regisztrálták az első fertőzötteket, azóta egyre többen kapják el a betegséget.
Egyre több turista tér vissza shigellafertőzéssel a Zöld-foki Köztársaságból, melynek ügyében pedig már az Egyesült Királyság illetékes minisztériuma (FCDO) is vizsgálódik. Egyelőre nem ismert, mely szálláshelyek vagy létesítmények lehetnek érintettek, de az biztos, hogy az október óta regisztrált 137 brit fertőzött közül 109-en jártak a szigetországban. A kialakult helyzetre az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) is felfigyelt már.
A gyerekek, valamint a legyengült immunrendszerrel élők a leginkább veszélyeztetettek, náluk a tünetek súlyosabb formában jelentkezhetnek, ritka esetekben pedig akár életveszélyesek is lehetnek.
A fertőzést jellemzően antibiotikummal kezelik, de a Zöld-foki Köztársaságban korlátozott az egészségügyi ellátás, és több gyógyszer is hiánycikknek számít. A két legnagyobb kórház São Vicente és Praia szigetein található, az ellátásért előbbin Santiago, utóbbin pedig Mindelo városába kell utazni, írja az Independent.

A hatóságok egyelőre nem tudják pontosan, hogyan és milyen mértékben terjedt el a baktérium, de a legvalószínűbb, hogy a fertőzés ételeken vagy ivóvízen keresztül jutott a turisták szervezetébe. A shigellafertőzés emberről emberre is terjedhet azonban, nem megfelelő higiénia vagy szexuális érintkezés útján.
Nem ez az első hasonló eset a térségben: 2022-ben már regisztráltak egy shigellajárványt a Zöld-foki Köztársaságban, amely az ECDC szerint „gyorsan alakult ki és rohamosan terjedt”. Akkor elsősorban az ötcsillagos és all inclusive szállodák vendégei voltak érintettek, az esetek többsége Sal szigetének Santa Maria régiójához kötődött.


