Čo to je? V Austrálii našli trojzubého jedovatého hada Čo to je? V Austrálii našli trojzubého jedovatého hada
Smrtihlav južný (Acanthophis antarcticus)
Foto: Shutterstock

2025-04-09

  • Drive
  • Outdoor
  • Čo to je? V Austrálii našli trojzubého jedovatého hada

Čo to je? V Austrálii našli trojzubého jedovatého hada

Hoci na svete existuje mnoho druhov hadov, ktoré sú úplne neškodné, turistov prichádzajúcich do Austrálie môže čakať nepríjemné prekvapenie. Najmä ak sa im do páru dostane smrtonoš pásavý – nehovoriac o mutantovi s jedným zubom naviac. Takého tvora teraz našli zamestnanci austrálskeho parku plazov – tvrdia, že za viac ako 20 rokov fungovania nič podobné nevideli.

V internetových vtipoch sa Austrália často spája s nebezpečnými zvieratami, čo vzhľadom na nedávny objav trojzubého smrtonoša pásavého neprekvapuje. Ak by vám nestačilo jeho meno, treba pripomenúť, že tento druh je jedným z najnebezpečnejších plazov na svete, ktorý útočí rekordnou rýchlosťou. Z vyčkávacej polohy vystrelí za menej ako 0,13 sekundy, čo je menej ako žmurnknutie oka.

Prečítajte si aj: Toto Will Smith nečakal: počas nakrúcania objavili v Amazonskom pralese najväčšieho hada na svete

Image
Smrtihlav južný (Acanthophis antarcticus)
Foto: IHX, Shutterstock
Na ilustráciu: ak niekoho uhryzol jeden z týchto hadov pred vyvinutím protijedu, mal len 40-percentnú šancu na prežitie.

Ich 6 až 8 milimetrov dlhé jedové zuby sú oveľa pružnejšie ako zuby väčšiny jedovatých hadov. Jed smrtonoša pásavého je asi jedenapolkrát silnejší ako jed kobry kráľovskej. Má neurotoxické vlastnosti, takže uhryznutie nakoniec vedie k ochrnutiu. Príznaky sú takmer okamžité, pričom medzi prvé príznaky otravy patria ťažké viečka, nevoľnosť a problémy s rečou, neskôr sa objavia ťažkosti s dýchaním a ochrnutie.

Prečítajte si aj: Hady na Slovensku: Naučte sa ich rozpoznať a čo robiť, ak vás uštipne zmija

Hoci majú tieto hady zvyčajne len dva zuby, v austrálskom parku plazov (Australian Reptile Park) sa pri odbere jedov našiel jeden zmutovaný exemplár s tromi zubami. Keďže sa zuby jedovatých hadov pravidelne obnovujú, pracovníci parku si spočiatku mysleli, že tretí zub je len „mliečny“. Počas vysúšania však aj z tohto kvapkal jed, na čo manažér Billy Collett mohol povedať len: bizarné. Za 20 rokov fungovania parku sa s takýmto zmutovaným exemplárom ešte nestretli – hoci portál Live Science píše, že sa to už vyskytlo aj u iných druhov hadov v Austrálii.

Mohlo by vás zaujímať: Obrí oceánsky had, ktorý sa pravidelne vynára na pobreží Francúzska.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !