V podmorskej sopke sa našli tisíce obrovských ikier V podmorskej sopke sa našli tisíce obrovských ikier
ilustrácia
Foto: Nott Peera/Unspalsh

2025-04-05

  • Drive
  • Outdoor
  • V podmorskej sopke sa našli tisíce obrovských ikier

V podmorskej sopke sa našli tisíce obrovských ikier

Oceány a moria skrývajú pre výskumníkov mnohé prekvapenia. Tak tomu bolo aj pred niekoľkými rokmi, keď tým výskumníkov neďaleko kanadského ostrova Vancouver našiel obrovské množstvo ikier v podmorskej sopke, o ktorej si všetci mysleli, že už dávno zanikla.

Istý čas si dokonca výskumníci mysleli, že podmorská sopka pri kanadskom ostrove Vancouver vôbec nie je aktívna a že extrémne nízke teploty vody tam znamenajú, že žiadny druh nemôže prežiť. Tím výskumníkov, ktorý začal v roku 2019, však ani zďaleka nečakal to, čo objavil: Cherisse Du Preezová, morská biologička, a jej kolegovia zistili, že to, čo sa predtým považovalo za morské dno, je v skutočnosti aktívna sopka, ktorá vypúšťa teplú vodu bohatú na minerály.

Prečítajte si aj: Hlbokomorský objav: V Karibiku prvýkrát nafilmovali zvláštny druh žraloka (video)

Geotermálne teplo zo sopky bolo samo o sebe prekvapujúcim objavom, ale Du Preezová a jej tím skončili pri niečom ešte neuveriteľnejšom. Na vrchole sopky, približne 1,6 km pod hladinou, tím našiel tisíce obrovských ikier, ktoré, ako sa ukázalo, patrili k hlbokomorskému druhu tichomorskej bielej raje.

Tichomorské biele raje (Bathyraja spinosissima) sa študujú len zriedka, pretože zvyčajne žijú vo veľmi veľkých hĺbkach. Napriek obmedzeným poznatkom vedci vedia, že ich ikry sú nezvyčajne veľké, zvyčajne majú priemer okolo 45 centimetrov. Zaujímavé je, že tvar ikier sa najviac podobá tvaru peňaženky, preto majú prezývku „peňaženka morskej panny“.

Je tiež známe, že samice rají pri kladení ikier uvoľňujú obrovské množstvo energie, ktorá obsahuje množstvo živín potrebných na zdravý vývoj. Du Preez sa domnieva, že raje využívajú geotermálne teplo podmorskej sopky ako akýsi prírodný inkubátor na urýchlenie obdobia gravidity, ktoré zvyčajne trvá štyri roky.

Vývoj mláďat v matkách trvá štyri roky a predpokladá sa, že príjemne teplá voda tento proces urýchľuje, čo vedie k životaschopnejším a úspešnejším potomkom. Špička morského dna je úplnou koralovou záhradou, ktorá poskytuje bezpečnú škôlku pre mláďatá, kým sa nenaučia zostúpiť do hlbín

– citoval Du Preezovú portál The Travel.

Du Preezovej tým sa nedávno na lokalitu vrátil, aby uskutočnili ďalší výskum. Počas dvojtýždňového projektu sa im podarilo nafilmovať matku raje, ktorá kladie jedno z vajíčok, a potvrdiť, že zvieratá skutočne využívajú teplé vody podpovrchovej časti sopky ako prirodzený inkubátor.

Mohlo by vás zaujímať: V tomto podmorskom predstavení sa môžete dotknúť dvoch kontinentov

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !