Babie leto: Ako vznikol tento poetický názov pre neskorú jeseň? Babie leto: Ako vznikol tento poetický názov pre neskorú jeseň?
Foto: David Hertle, Unsplash.

2024-11-03

  • Drive
  • Slovensko
  • Babie leto: Ako vznikol tento poetický názov pre neskorú jeseň?

Babie leto: Ako vznikol tento poetický názov pre neskorú jeseň?

Babie leto je obdobie, ktoré má rád asi každý – teplé dni s jemným slnkom a bezvetrím, ktoré prichádzajú po chladnejšom septembri a prinášajú nádej, že leto a teplé dni ešte celkom neskončili.

Tento zdanlivo nesúvisiaci názov má v sebe poéziu a tiež tajomstvo, ktoré nás prenesie do čias, keď ľudia žili bližšie k prírode a jej zmeny mali hlbší význam. No a ako vlastne tento termín vznikol?

Čo je babie leto?

Predtým, ako sa pozrieme na pôvod názvu, pripomeňme si, čo babie leto vlastne je. Ide o obdobie slnečného, teplého a ustáleného počasia s minimom vetra, ktoré sa vyskytuje v druhej polovici septembra alebo v októbri, často trvá len pár dní, no niekedy sa môže pretiahnuť aj na celé týždne tak, ako tento rok. Charakterizujú ho vyššie teploty, suché dni a príjemná, zlatistá atmosféra navôkol. Babie leto je čas, keď sa príroda ešte raz rozžiari farbami, akoby sa lúčila s letom a pripravovala sa na príchod zimy.

Image
Foto: Aaron Burden, Unsplash.
Poetické pavučiny: Pôvod názvu

Názov "babie leto" má pravdepodobne korene v dávnych, slovanských ľudových predstavách. Tradične sa spája so starými ženami – "babami" –, ktoré boli často spájané s prírodnými javmi a starými zvykmi. Toto obdobie bolo považované za magický čas, kedy príroda ešte raz ukáže svoju krásu, akoby v poslednom výdychu pred nástupom zimy. Počiatok spojenia s názvom môžeme vysledovať aj s pavučinami, ktoré sa v tejto dobe roka objavujú na poliach a lúkach. Podľa legendy to mali byť vlákna, ktoré utkali víly alebo samotné "baby" – staré ženy s magickou mocou, aby takto symbolicky "zviazali" leto s prichádzajúcou zimou.

Pavučiny, ktoré sú zarána obalené rosou, vytvárajú takmer nadprirodzený, trblietavý efekt, a keď sa na ne pozrieme zblízka, môžeme si predstaviť, že ide o prácu tajomných bytostí, ktoré pripravujú prírodu na odpočinok.

 

Image
Foto: Gatis Vilaks, Unsplash.
Babie leto vo svete

Zaujímavosťou je, že fenomén babieho leta sa vyskytuje aj v iných krajinách, no pod inými názvami. Napríklad v angličtine sa používa názov "Indian Summer" (indiánske leto), čo sa pripisuje prítomnosti teplého počasia aj po hlavnej sezóne. Vo Francúzsku majú "l‘éte de la Saint-Martin", teda leto svätého Martina, ktorý prichádza začiatkom novembra. V Nemecku sa obdobie nazýva "Altweibersommer", čo doslova znamená "leto starých žien", čo je veľmi podobné práve našej, slovenskej verzii.

Magický záver

Babie leto nás priam vyzýva, aby sme sa na chvíľu zastavili a ocenili posledné záchvevy tepla, ktoré nám príroda ponúka, skôr, než sa všetko v prírode zaspí zimným spánkom. Možno aj preto si získalo takú romantickú povesť a poetický názov, ktorý pretrváva stáročia. 

Či už veríte v staré legendy alebo nie, babie leto má svoje čaro. Nesie v sebe pripomienku, že príroda má svoje cykly a rytmy, ktoré nám prinášajú krásu aj pokoj, ak sa na ne naladíme. Babie leto je čas, keď sa môžeme spojiť s prírodou a prežiť chvíľky v súlade s jej pokojom a krásou, ktoré nám pomôžu pripraviť sa na dlhú a chladnú zimu.

Spoznajte farby jesene: tipy na výlety po Slovensku.

Image
Foto: Stephen Ellis, Unsplash.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !