​ChatGPT posiela cestujúcich na neexistujúce miesta ​ChatGPT posiela cestujúcich na neexistujúce miesta
Foto: Shutterstock

2024-05-30

  • Drive
  • Tech
  • ​ChatGPT posiela cestujúcich na neexistujúce miesta

​ChatGPT posiela cestujúcich na neexistujúce miesta

Okolo umelej inteligencie je čoraz väčší celosvetový humbuk a hoci nám táto technológia môže pomôcť v mnohých oblastiach, nie vždy sa jej oplatí úplne dôverovať.

Portál Thrillist nedávno upozornil na nedávny výskum tímu SEO Travel, ktorého cieľom bolo zistiť, ako si jedna z najpopulárnejších platforiem AI, ChatGPT, vedie z hľadiska riadenia cestovania. Testovanie sa týkalo 10 populárnych destinácií po celom svete.

Výsledky ukázali, že ChatGPT si nevedie až tak dobre, pričom v 90 percentách navrhovaných itinerárov našla jednu chybu. V 52 percentách itinerárov AI nezohľadnila otváracie hodiny atrakcií, kaviarní a reštaurácií a v 25 percentách itinerárov nesledovala logickú trasu.

Hoci ide len o „drobné" chyby, anketári zistili ešte väčšie problémy. V 24 percentách trás ChatGPT sa snažili navigovať k atrakciám, kaviarňam a reštauráciám,

ktoré sú trvalo alebo dočasne zatvorené.

Foto: Unsplash

A medzi 100 cestami navrhnutými umelou inteligenciou boli aj také, ktoré neexistujú.Dobrým príkladom je Rím, kde systém navrhol na raňajky takzvané „Antico Caffé", ktoré neexistuje.

V Ríme je veľa kaviarní a barov Antico Caffé, ale žiadna z nich nemá tento názov.

V niektorých prípadoch sa však zdalo, že umelá inteligencia ChatGPT nedokáže úplne dešifrovať význam slova „odpočinok", napríklad v Amsterdame navrhla na každý deň iné ubytovanie. Problémy mala aj s časovým manažmentom: systém nedokázal reálne odhadnúť, koľko času by návšteva konkrétnej atrakcie trvala.

Napríklad v Buckinghamskom paláci v Londýne trvala výmena stráží dve hodiny, pričom by stačilo 45 minút.

Foto: Unsplash

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.