Kvôli tejto maličkosti sa celé mesto kontaminovalo radiáciou Kvôli tejto maličkosti sa celé mesto kontaminovalo radiáciou
Foto: Vitaly Kushnir, Pexels

2024-11-23

  • Drive
  • Tech
  • Kvôli tejto maličkosti sa celé mesto kontaminovalo radiáciou

Kvôli tejto maličkosti sa celé mesto kontaminovalo radiáciou

Väčšina z nás už počula o Černobyle, ale menej ľudí vie o tragickom osude mesta Goiânia neďaleko brazílskeho hlavného mesta. Mesto postihla v roku 1987 tragédia, ktorú spôsobila jedna zabudnutá rádioaktívna kapsula. Nehoda nakoniec viedla k tomu, že viac ako 10% obyvateľov muselo podstúpiť skríningové testy.

V súčasnosti má Goiânia neďaleko Brazílie približne 1,5 milióna obyvateľov, pričom v 80. rokoch minulého storočia ich bolo len niečo vyše 900 000. Život v meste však dramaticky zmenila radiačná kontaminácia Goiânie v roku 1987. Všetko sa začalo v bývalom rádioterapeutickom ústave, ktorý bol v tom čase presťahovaný, ale počas búracích prác tam omylom zostalo malé zariadenie, takzvaný teleterapeutický prístroj s céziom-137, ktorý mal byť nahlásený úradom, ale z nejakého dôvodu nebol.

Rádioterapeutické zariadenie nakoniec našli dvaja obyvatelia po búracích prácach a schovali ho do vrecka v domnení, že kapsula má nejakú hodnotu. Nevediac o povahe zariadenia, vzali ho domov a pokúsili sa ho doma rozobrať, čím sa nevedomky vystavili jeho smrtiacemu obsahu.

Rádioaktívny zdroj bol vo forme chloridu cézia (anorganická soľ), ktorý je veľmi dobre rozpustný. Po expozícii nasledovala kontaminácia životného prostredia, v dôsledku ktorej bolo niekoľko ľudí vystavených vonkajšiemu žiareniu a vnútornej kontaminácii. Tak sa začala jedna z najhorších radiačných havárií vôbec

– cituje prvotnú správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) časopis IFL Science

Ako sa z toho stal problém takýchto rozmerov?

Po tom, ako dvaja nálezcovia zariadenie rozobrali, začali ho po častiach rozpredávať. Samozrejme, ľudia nevedeli, že tieto kusy sú nebezpečné, až kým si jeden z nich nevšimol, že kus v tme modro svieti. Zvláštny jav vyvolal veľký záujem: nielen rodiny a priateľov kupujúceho, ale aj ostatných. Mnohí ľudia si domov odniesli malé vzorky veľkosti zrnka ryže a niektorí si z nich chceli dať vyrobiť šperky.

O niekoľko dní neskôr sa však už u zvedavcov prejavovali príznaky: najprv sa u nich vyskytli žalúdočno-črevné problémy, ktoré mnohí nebrali vážne. Nakoniec niekto odniesol vlastný kontaminovaný kúsok na oddelenie verejného zdravotníctva, kde sa všetko čoskoro objasnilo.

Odvtedy sa život v meste obrátil naruby: miestny štadión sa zmenil na karanténu, kde bolo nakoniec pozorovaných takmer 112 000 potenciálne nakazených ľudí. Testy ukázali, že skutočne nakazených bolo 249 ľudí, z ktorých 20 si vyžiadalo urgentné nemocničné ošetrenie, no štyroch z nich sa aj tak nepodarilo zachrániť: zomreli na akútnu chorobu z ožiarenia.

Odhaduje sa, že najťažšie postihnutí boli vystavení dávkam 4,5 až 6 gray (merné jednotky). Pre porovnanie, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb stačí na vyvolanie akútnej choroby z ožiarenia dávka 0,7 gray − to znamená, že obete kontaminácie radiáciou v Goi boli vystavené úrovni radiácie, ktorá takmer nemá v histórii obdobu.

Čo spôsobuje radiácia?
Image
Foto: Wendelin Jacober, Pexels

Z nakazených osôb krvné testy u 110 ľudí preukázali úroveň ožiarenia 0-7. Hoci existujú lieky na odstránenie expozície chloridu cézia, poškodenie tkaniva znamená, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že u tých, ktorí prežili, sa môžu vyvinúť vážnejšie ochorenia, napríklad rakovina. Bez liečby približne polovica ľudí zomiera na následky ožiarenia do 60 dní od dávky 3,5-4 gray, s lekárskou pomocou sú šance o niečo lepšie. V každom prípade je otrava radiáciou v Goiânii príkladom toho, ako môže malá neopatrnosť viesť k veľkej tragédii.

Prečítajte si aj: ​Jazero horšie než Černobyľ: Sem sa určite nikdy nevyberte

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !