Pokojné mesto, kde sú zakázané smartfóny Pokojné mesto, kde sú zakázané smartfóny
Foto: Shutterstock

2024-11-16

  • Drive
  • Tech
  • Pokojné mesto, kde sú zakázané smartfóny

Pokojné mesto, kde sú zakázané smartfóny

Hoci v Spojených štátoch je mnoho megalopolí, je tu aj veľa menších miest - ako napríklad Green Bank v Západnej Virgínii. Green Bank však niečím vyniká: úplne zakázal mobilné telefóny – dôvodom však vôbec nie sú problémy digitálneho sveta.

Na východe amerického štátu Západná Virgínia sa nachádza malé mestečko, ktoré má len 45 obyvateľov a v ktorom boli mobilné telefóny zakázané už v súčasnosti. Hoci v dobe smartfónov čoraz viac ľudí považuje za dôležité z času na čas si dopriať digitálny detox, v Green Bank to vôbec nie je táto motivácia, ktorá viedla ľudí k tomu, aby sa vzdali svojich zariadení.

Skôr za tým stojí tunajší jedinečný rádioteleskop.
Image
Foto: Shutterstock

Masívnu stavbu prvýkrát využila americká Národná vedecká nadácia (NSF) už v roku 2001 a až do roku 2016 bola súčasťou Národného rádioastronomického observatória, keď ju previedla na nezávislú organizáciu Green Bank Observatory. Rádioteleskop je výnimočný svojím spôsobom fungovania: aby sa mohol správne využívať na výskum, okolité zvuky musia byť obmedzené na minimum – to však nie je jednoduché, pretože dokáže zachytiť zvuky z veľkej vzdialenosti, vrátane vesmíru.

Telefóny však môžu takýto citlivý teleskop ľahko rušiť. V číslach: priemerný telefón po zapnutí vydáva približne 2-3 watty, ale Robert C. Byrd Green Bank Telescope dokáže zachytiť len 0,00000000000000000000000000000001 wattu.

Z tohto dôvodu sú v okruhu 16 kilometrov okolo observatória zakázané mobilné telefóny, rádiá a WiFi – dokonca nemajú radi ani mikrovlnky. Okrem toho aj 33,5 tisíc kilometrov štvorcových stavby podlieha rôznym stupňom regulácie: v roku 1958 bola táto oblasť úradmi vyhlásená za „Národnú zónu rádiového ticha“. Samozrejme, obyvatelia Zelenej banky nie sú úplne odrezaní od sveta: ako uvádza Washington Post, môžu používať káblový internet, satelit alebo káblovú televíziu. Ak sa však chcú s niekým stretnúť, musia to urobiť osobne.

Green Bank, to je spojenie extrémne vidieckej atmosféry a ultramodernej technológie. Ak totiž chcete počuť veľmi tiché zvuky, musíte stíšiť hluk. V lepšom prípade vychrlíme údaje a snažíme sa odfiltrovať hluk, v horšom prípade vám hluk môže zmariť celú prácu

– povedal pre CNN Jay Lockman, vedúci vedecký pracovník teleskopu Green Bank.

Tento osobitný prístup „bez technológií“ má však zaujímavú výhru: napríklad osada Green Bank je pozemským rajom pre tých, ktorí trpia takzvanou „elektromagnetickou hypersenzitivitou“. Nejde o uznávanú lekársku diagnózu, ale ľudia, ktorí ju majú, sa často sťažujú na bolesti hlavy, únavu, stres, problémy so spánkom a bolesti svalov.

Vedci sa domnievajú, že v týchto prípadoch pravdepodobne funguje nocebo efekt (negatívny placebo efekt): „pacienti“, ktorí tvrdia, že sa na miestach ako Green Banks cítia lepšie, pravdepodobne zažívajú nepriaznivý vedľajší účinok placeba. V skutočnosti teda nemajú z prostredia úžitok, ale veria, že skutočne zlepšuje ich problémy a cítia sa lepšie.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !