Ani Dánsko o tom nevedelo: NASA objavila v Grónsku „zabudnuté mesto“ Ani Dánsko o tom nevedelo: NASA objavila v Grónsku „zabudnuté mesto“
Gónsko
Foto: Unsplash

2025-03-30

  • Drive
  • Tech
  • Ani Dánsko o tom nevedelo: NASA objavila v Grónsku „zabudnuté mesto“

Ani Dánsko o tom nevedelo: NASA objavila v Grónsku „zabudnuté mesto“

Po nedávnej výstavbe nového medzinárodného letiska v Grónsku sa k vedcom (a americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi) pridáva čoraz viac turistov, ktorí sa o tento ľadový ostrov zaujímajú. Nedávno prišla NASA s oznámením: vesmírna agentúra našla pod hrubým ľadom „zabudnuté mesto“, ktorého história siaha do obdobia studenej vojny.

Grónsko, najväčší ostrov na Zemi medzi Kanadou a Islandom, sa vyznačuje drsným počasím a obrovským množstvom ľadu. Jeho takmer 60 000 obyvateľov žije najmä v piatich oblastiach, v hlavnom meste Nuuk, Sisimiute, Ilulissate, Aasiaate a Qaqortoque. Kvôli obmedzeným možnostiam sa mnohí ľudia stále živia ako rybári alebo baníci, ale je tu aj veľa vedcov, ktorí sa zaujímajú o nekonečné ľadové kryhy.

Mohlo by vás zaujímať: 6 najodľahlejších miest na svete

Minulý rok napríklad NASA objavila 30 metrov pod ľadom pozostatky „zabudnutého mesta“, ktoré sa neskôr ukázalo byť skôr zariadením z čias studenej vojny než starovekou civilizáciou.

Ako sa tam dostalo? Spojené štáty starostlivo monitorujú Grónsko nielen dnes, ale už desaťročia: v obave pred jadrovým útokom zriadili počas studenej vojny na ostrove niekoľko vojenských základní vrátane Camp Century, ktorá fungovala v rokoch 1959 až 1967. Toto zariadenie, ktoré NASA objavila v apríli minulého roka, bolo centrom tajného plánu s názvom Projekt Iceworm, ktorého cieľom bolo vytvoriť systém tunelov dlhých tisíce kilometrov na uskladnenie, ochranu a dodávku balistických rakiet stredného doletu (IRBM) s jadrovými hlavicami v prípade jadrovej vojny proti Sovietskemu zväzu.

Po niekoľkých rokoch sa však ukázalo, že ľad nie je vhodný na uskladnenie jadrových zariadení, a základňa bola rýchlo demontovaná. Zanechali však po sebe nebezpečný odpad, ktorý sa v dôsledku topenia ľadu s čoraz väčšou pravdepodobnosťou niekedy dostane na povrch. V každom prípade vedci z NASA tvrdia, že sa im podarilo bezprecedentne podrobne zmapovať tábor pod ľadom, ktorého presné aktivity neboli Dánsku známe až do konca studenej vojny.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !