Myslíte si, že ste auto zamkli? Skontrolujte dvakrát – rušičky signálu sa pri krádežiach na Slovensku rozmáhajú čoraz viac Myslíte si, že ste auto zamkli? Skontrolujte dvakrát – rušičky signálu sa pri krádežiach na Slovensku rozmáhajú čoraz viac
Foto: Pixabay

2025-03-09

  • Drive
  • Tech
  • Myslíte si, že ste auto zamkli? Skontrolujte dvakrát – rušičky signálu sa pri krádežiach na Slovensku rozmáhajú čoraz viac

Myslíte si, že ste auto zamkli? Skontrolujte dvakrát – rušičky signálu sa pri krádežiach na Slovensku rozmáhajú čoraz viac

Hoci si myslíte, že ste svoje vozidlo bezpečne zamkli, realita môže byť iná.

Vodiči, zbystrite pozornosť. Na Slovensku sa množia prípady vykrádania áut pomocou rušičiek signálu. Zlodeji dokážu pomocou rušičiek zabrániť tomu, aby sa váš automobil skutočne uzamkol.

čaká vás nočná jazda?: Tipy pri šoférovaní v noci

Ako to funguje?

Idete do obchodu, za sebou stlačíte kľúč zamknutia auta, ono zabliká – a vy si myslíte, že je všetko v pohode. Pritom to vôbec tak byť nemusí a auto mohlo skutočne len zablikať, no nezamknúť sa. Ovládače na diaľkové uzamykanie vozidiel totiž fungujú na určitej frekvencii. Zlodeji, sediaci v neďalekom aute či dodávke využívajú rušičky, ktoré tento signál zablokujú. Vy zamknete auto, svetlá zablikajú, no dvere zostanú odomknuté. Auto neprejavuje žiadne známky násilného vniknutia, no zlodeji si môžu pohodlne vziať, čo chcú – alebo vozidlo rovno ukradnúť.

Image
Foto: Towfiqu barbhuiya/Unsplash
Rušenie signálu: Neúmyselné vs. úmyselné

Rušenie signálu môžu spôsobovať aj pokazené zariadenia, ako napríklad tlačiarne, termostaty či autoalarmy. V Bratislave napríklad vodiči nemohli zamknúť svoje vozidlá kvôli poruche prenosového zariadenia v obchodnom centre. V Žiline zasa problém spôsoboval chybný napájací zdroj závory.

Okrem technických porúch však čoraz častejšie ide o úmyselnú činnosť organizovaných skupín. Kriminálnici si vyhliadnu parkoviská nákupných centier či frekventované miesta, kde nechávajú rušičky aktívne.

Nepríjemná skúsenosť

Podľa kriminalistov zlodeji pracujú rýchlo – bežne im stačí 20 až 30 sekúnd. Vyhliadnu si rušnejšie miesta, kde je viac áut, a spoliehajú sa na to, že vodiči nekontrolujú, či je auto skutočne zamknuté. Auto tak môže byť ukradnuté, či vykradnuté bez akýchkoľvek známok poškodenia – a polícia aj poisťovňa tak nebude vidieť rozdiel medzi zlodejmi s rušičkou a vašim zabudnutím auto zamknúť.

Ak sa vám stane na cestách nehoda: Ako postupovať v prípade autonehody

Image
Foto: Bastian Pudill/Unsplash
Ako sa brániť?
  1. Fyzická kontrola: Po zamknutí auta vždy potiahnite za kľučku a overte si, či sú dvere naozaj zamknuté.
  2. Dodatočné zabezpečenie: Mechanické zámky na volant alebo pedále môžu zlodejom skomplikovať prácu pri kradnutí vozidla. 
  3. Moderné alarmy: Niektoré pokročilé autoalarmy sú odolné voči rušičkám a umožňujú sledovanie vozidla cez mobilnú aplikáciu.
  4. Bezpečné parkovanie: Parkujte na osvetlených a monitorovaných miestach.

Polícia upozorňuje, že aj keď máte vozidlo poistené, ak sa zlodejom podarí vykradnúť ho bez známok násilného vniknutia, poisťovňa môže odmietnuť plnenie. 

Buďte preto obozretní – stačí pár sekúnd nepozornosti a môžete prísť o cenné veci alebo celé auto.

Mohlo by vás zaujímať: Ukradli vám smartfón? Výrobcovia mobilov majú teraz nový spôsob, ako zlodejov potrestať

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !