Šesť tipov na lepšie fotky z mobilu Šesť tipov na lepšie fotky z mobilu
Foto: Shutterstock

2022-05-06

  • Drive
  • Tech
  • Šesť tipov na lepšie fotky z mobilu

Šesť tipov na lepšie fotky z mobilu

Vyleštite, potom foťte

Zdá sa vám, že fotky sú akési mdlé a nevýrazné? Všetko je akoby v hmle? Nemusí to byť prostredím. Tým, že máme mobil stále so sebou, prirodzene sa zašpiní a kamera nie je výnimkou. Či už ju chytíte prstom, alebo sa zašpiní z vrecka alebo kabelky – jednu vec si osvojte: jemne očistite objektív fotoaparátu kusom látky, stačí bavlnené oblečenie, ktoré máte na sebe. A fotky hneď získajú lepší jas a farby.

Foto: unsplash

Všimnite si detaily 

Na fotke sa niekedy tak zameriavame na objekt, že si neuvedomíme rušivé detaily, ktoré vidno až po odfotení. Tými môže byť stĺp či napríklad elektrické vedenie, ktoré odpúta pozornosť na cieľ. Naopak, niekedy môžete okolie využiť a nechať líniu, čiaru, konár stromu či čiary na ceste, nech diváka fotky vedú k cieľu, na ktorý sa chcete zamerať. Ďalším ľahkým trikom je fotku zarámovať – no nie po vytlačení, ale pri jej fotení. Pozrite sa cez okno či iný rám a zakomponujte ho do fotografie.

Mriežka a zlatý rez

Na fotoaparátoch v mobiloch sa dá zapnúť mriežka. Tá vám veľmi pomôže v dvoch veciach. Jednou je, aby ste nefotili mobilom nakrivo a viete, ako zrovnať horizont s fotkou. Druhá výhoda je pre kompozíciu fotky. Často spomínaný zlatý rez rozdelí fotku tak, že na nej vzniknú pomyselné dve vodorovné a dve zvislé čiary. V ich štyroch priesečníkoch je vhodné umiestniť objekt, ktorý fotíte. Najviac vraj pôsobí bod vpravo dole. Každopádne však myslite aj na to, že keď fotíte osobu a umiestnite ju do tretiny fotografie, tak by sa mala pozerať smerom do, nie smerom von z fotky.

HDR: vysoký dynamický rozsah

Niekedy nám svetelné podmienky nedovoľujú, aby sme urobili vysnenú fotku. Buď máte „prepálenú“ oblohu, alebo tmavú fotku. High Dynamic Range (HDR) alebo tiež vysoký dynamický rozsah urobí kus práce za vás. Spojí fotku s vysokým jasom s tmavšou fotkou do jednej, a tak je napríklad aj výsledok fotenia proti slnku akceptovateľný.

Foto: Pixabay

Nezoomujte a netraste 

Stabilita obrazu a správny bod zaostrenia sú samozrejmosťou dobrej fotky. Ak máte problém s hýbaním sa, na dobu fotky na chvíľu zadržte dych a na fotke kliknite na objekt, ktorý chcete, aby bol najostrejší. Každá fotka je aj o dostatku svetla, preto ak sa dá pomôcť, dosvieťte si – najlepšie prirodzeným svetlom. Čiže v interiéri sa presuňte bližšie k oknu. Mobilné fotenie má jednu hlavnú nevýhodu a tou sú širokouhlé fotoaparáty. Tie nie sú stavané na zoom a hoci vám mobil umožňuje objekt priblížiť, kvalita fotky ide rapídne nadol. Preto pri mobile platí – hýbte sa namiesto zoomu vy a buďte pri objekte fotenia vždy čo najbližšie.

Smelo do úprav

Vytvoriť vysnívanú fotku profesionála či takú, akú ste videli na Instagrame, nie je ľahké, a tak sa nebojte pomôcť si post-procesom. Programov a aplikácií na úpravu fotiek, ako je napríklad populárny Lightroom, je mnoho a kúpiť si môžete aj skvelé presety, ktoré si uložíte a jediným klikom si fotku zlepšíte o viac než sto percent.

Foto: unsplash