Ako pripraviť tradičnú svätomartinskú hus: Recept a rady pre začínajúcich kuchárov Ako pripraviť tradičnú svätomartinskú hus: Recept a rady pre začínajúcich kuchárov
Foto: Shutterstock

2024-11-11

  • Drive
  • Gastro
  • Ako pripraviť tradičnú svätomartinskú hus: Recept a rady pre začínajúcich kuchárov

Ako pripraviť tradičnú svätomartinskú hus: Recept a rady pre začínajúcich kuchárov

Sviatok svätého Martina, ktorý pripadá na 11. november, je spojený s pozvoľným príchodom zimy a dobrým jedlom.

K tradičným slovenským a českým jedlám, ktoré sa v tomto období pripravujú, patrí svätomartinská hus. Toto jedlo je spojené s bohatou históriou a má miesto v našej kuchyni po stáročia. Pripravili sme pre vás jednoduchý recept na tradičnú svätomartinskú hus a pár užitočných rád, ktoré vám pomôžu zvládnuť tento recept aj vtedy, ak ešte len začínate variť.

Čo budete potrebovať

Na prípravu svätomartinskej husi sú najdôležitejšie dve veci: kvalitná surovina (čerstvá hus) a trpezlivosť. Pečenie husi je totiž časovo náročné, ale výsledok rozhodne stojí za to. Hus pečená pri nižšej teplote bude šťavnatá, mäkká a s chrumkavou kožou.

Ingrediencie

- 1 stredne veľká hus (cca 4-5 kg)

- soľ (ideálne hrubozrnná)

- rasca

- 3-4 jablká (na naplnenie husi a prípadne aj k servírovaniu)

- majoránka (voliteľne)

- cesnak (podľa chuti)

- 100 ml vody na podliatie

- kyslá kapusta alebo červená kapusta ako príloha

Príloha:

- červená alebo kyslá kapusta

- zemiakové lokše alebo knedľa podľa preferencií

 

Image
Foto: recepty.cuketka.cz
Postup prípravy

Najprv si predhrejte rúru na 120 °C. Umytú a osušenú hus poriadne posoľte zvonku aj zvnútra. Soľou nešetrite – okrem chuti pomôže aj vytiahnuť z kože prebytočnú vlhkosť, čo podporí jej chrumkavosť. Hus potrite rascou a prípadne majoránkou a cesnakom.

Potom ju naplňte jablkami nakrájanými na štvrtiny. Jablká pridajú mäsu jemnú sladkú arómu a pomôžu udržať šťavnatosť. Môžete ich tiež pridať vedľa husi počas pečenia.

Hus položte do pekáča a prilejte asi 100 ml vody, aby sa mäso zbytočne nevysušovalo. Prikryte ju alobalom alebo pokrievkou, aby sa najprv piekla vo vlastnej šťave.

Pečte pri teplote 120 °C približne 4–5 hodín (orientujte sa podľa veľkosti husi; na každý kilogram mäsa počítajte aspoň hodinu pečenia). Každú hodinu hus polejte výpekom. 

Keď je mäso takmer hotové, zvýšte teplotu na 200 °C, odstráňte alobal a pečte ešte asi 30–40 minút, kým koža nezíska peknú zlatohnedú farbu a nebude chrumkavá. Dávajte pozor, aby ste hus príliš nevysušili. Pri pečení kontrolujte, či nie je potrebné pridať trošku vody.

Po upečení hus rozdeľte na porcie a podávajte s tradičnou prílohou – kapustou a knedľou alebo lokšami. Na tanier môžete pridať aj upečené jablká, ktoré sa krásne hodia k husi.

 

Tipy pre začínajúcich kuchárov

- Trpezlivosť je kľúčová: Neponáhľajte sa s pečením. Čím pomalšie sa hus pečie, tým bude šťavnatejšia.

- Výpekom nešetrite: Počas pečenia hus pravidelne polievajte výpekom, aby bola šťavnatá a získala intenzívnu chuť.

- Skontrolujte teplotu mäsa: Ak máte teplomer, skontrolujte vnútornú teplotu husi – mala by byť okolo 85–90 °C, aby bolo mäso dokonale prepečené.

- Urobte si miesto v rúre: Hus je pomerne veľká, takže sa uistite, že máte dostatok miesta v rúre na pohodlné pečenie.

- Neprepáľte kožu: Počas posledného zapečenia pozorne sledujte farbu kože – chrumkavá, ale nepripálená koža je ideálna.

 

Image
Foto: Becca Tapert, Unsplash.
Čo robiť s výpekom?

Výpek z husi môžete použiť ako skvelý základ na omáčku. Preceďte ho cez jemné sitko a pridajte trošku múky alebo smotany podľa chuti. Podávajte ho spolu s husou alebo ho použite na ochutenie prílohy.

Svätomartinská hus je jedlo, ktoré si vyžaduje čas a trpezlivosť, no výsledok stojí za všetko úsilie.. Prajeme vám dobrú chuť a príjemné svätomartinské oslavy.

 

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !