2024-10-04
Lenyűgöző eredményre jutottak egy középkori templom feltárásánál Közép-Szlovákiában
Évek munkája ért be azzal, hogy régészeknek teljes egészében sikerült feltárniuk az Osztroluka (Ostrá Lúka) községben található Epifánia-templomot. A különleges vallási hely ezentúl a Besztercebányai kerület kedvelt látnivalójává is válhat.
Ján Beljak régész vezetésével egy kutatócsoport geofizikai felmérések segítségével térképezte fel a több száz éves templom alaprajzát. A csapat egy téglalap alakú hajó és presbitérium, valamint egy 14. században hozzáépített sekrestye alaprajzát tárta fel. A 17 méterszer 8,7 méter nagyságú vallási hely legfontosabb építészeti elemeit – köztük a több bejáratot és a kripta kamráit is – azonosították.
Beljak szerint a templomot valószínűleg a 13. század végén építették.
„A kezdeti szerkezet egy hajóból állt, téglalap alakú presbitériummal, míg a sekrestye és a kripta későbbi kiegészítések voltak”
– magyarázta a régész. Szerinte a 2,7 x 2,9 méteres kripta figyelemre méltóan jó állapotban maradt fenn, és értékes betekintést nyújt a középkori temetkezési szokásokba.
Mindemellett a régészek egy kora újkori erődítményfal maradványaira is bukkantak, amely egykor a templomot és a szomszédos temetőt zárta körül.
Találtak továbbá egy sírkövet a templom délnyugati sarkában, illetve egy középkori keresztelőkápolna darabjait.
A templommal kapcsolatos tudományos kutatások célja az Osztroluka és az ezt körülvevő történelmi tájegység precízebb megismerése volt. Ehhez a régióhoz tartozik még a középkori Petyusa (Peťuša) vár és az Ostrolúcky-család tavaly felújított reneszánsz kastélya is. A középkorban a falun keresztül kereskedelmi útvonal vezetett, 1393-ban pedig vámállomás létesült itt.
Az Epifánia-templom várhatóan új látványosság lesz a turistautak mentén – beleértve a Barborská cesta útvonalát, amely összeköti Osztrolukát a Petyusa várral és egyéb kirándulóhelyekkel.
Forrás: Spectator
Olvasd ezt is!