Vége az olcsó kávézásnak Olaszországban? Vége az olcsó kávézásnak Olaszországban?
Fotó: Shutterstock

2024-11-18

  • Drive
  • Egyéb
  • Vége az olcsó kávézásnak Olaszországban?

Vége az olcsó kávézásnak Olaszországban?

Aki járt már Olaszországban, tudja, hogy viszonylag sok helyen lehetett kapni jó minőségű eszpresszót már egy euróért.

Olaszország mennyei pizzái és tésztái mellett a jó kávé hazája is – a helyiek azzal kelnek és fekszenek szinte. A kávé olyannyira szerves részét képezi az ország kultúrájának, hogy volt, amikor az árakat maga a kormány szabályozta.

Ráadásul kifejezetten olcsón lehetett jó minőségű kávét inni ott, mivel Olaszországban – más országokkal ellentétben – a kávészállítók gyakran fedezik az új üzletek megnyitásának költségeit. Ezért cserébe azonban a kávézókkal szerződést íratnak alá, melyben vállalják, hogy fix áron, minden héten vásárolnak kávébabot. A helyi kávézási kultúra továbbá igencsak eltér a többi országétól, ugyanis míg máshol a vendégek szeretnek leülni, és több időt eltölteni a kávézással, addig Olaszországban gyakran csak besétálnak, kifizetik az eszpresszót, megisszák és már mennek is tovább.

Image
Fotó: Shutterstock

Emiatt nem csoda, hogy jóval több kávé fogy az országban, mint máshol: a becslések szerint Itália területén évente mintegy 6 milliárd presszókávét fogyasztanak el az emberek. Emellett az olaszok egyfajta „emberi jognak” tartják a kávézást – mivel úgy vélik, hogy mindenki számára megfizethetőnek kell lennie a kávénak, ezért az üzletektől nagyon merész húzás lenne, ha felemelnék az árakat, hiszen ha a legtöbb környező kávézóban egy euróért is hozzá lehet jutni egy eszpresszóhoz, akkor a vendégek elkerülik azokat a helyeket, ahol ennél többet kell fizetniük.

A beszállítók általi nyomásgyakorlás, az amúgy is magas kávéfogyasztás és az olaszok kávéhoz való hozzáállása mind megalapozza tehát, hogy az üzletek olcsón árulják a kávét.

Ma már azonban egyre tarthatatlanabb az egyeurós ár, a Telegraph szerint a kávébab az elmúlt évben mintegy 48 százalékkal drágult, 2018-hoz viszonyítva ráadásul közel háromszorosára nőttek. Ezen felül tavaly novembertől a Arab-félszigeten történtő konfliktusok miatt az ellátás is megnehezült, ami az árak további emelkedését eredményezte.

Image
Fotó: Sterling Lanier, Unsplash.

A kedvezőtlen csapadékviszonyok miatt a világ két fő kávétermelő országában, Brazíliában és Vietnámban is rossz volt a termés, ami tovább nyomja az árakat, az éghajlatváltozás miatt pedig mindez csak rosszabb lesz

– mondta egy olasz kávézó tulajdonosa a lapnak. 

Mindezek miatt a farmerek, a baristák és a tulajdonosok számára is egyre tarthatatlanabbá válik az egyeuróba kerülő kávé. Ez az egész társadalomra hatással lehet, hiszen az olaszországi vásárlók évtizedek óta a klasszikus (olcsó) kávéhoz vannak szokva. Sokak szerint a jövőben Olaszországban is egyre elterjedtebbek lesznek a magasabb minőségre fókuszáló újhullámos kávézók, de azoknak valószínűleg nehéz lesz megkedvelni ezeket, akik már „hozzászoktak" az egyeurós kávéhoz.