2025-01-01
Az egykor betiltott japán alkohol, ami napjainkban újra egyre népszerűbb
A doburoku nevű japán alkohol története éppoly homályos, mint maga az ital. Gyakran tartják a mai szaké ősének; múltja évszázadokra nyúlik vissza, sokan szerették, egy időben be is tiltották, napjainkban pedig újra egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
A szaké és a doburoku előállítása között egy lényeges különbség figyelhető meg: a hagyományos szakéhoz egy shubo nevű élesztőre van szükség, valamint a három fő összetevő – a párolt rizs, a kouji (penészes rizsgomba) és a víz – napokon át tartó, folyamatos hozzáadására. A doburoku készítésekor azonban mindezeket egyszerre kell adagolni az élesztőindítóval együtt, így ez a keverék viszonylag sok cukrot tartalmaz, amely ezután elkezdi lebontani az élesztőt. Végül egy édesebb, sokkal alacsonyabb alkoholtartalmú folyadék marad vissza, amelyet hivatalosan doburoku néven ismerünk.
Íze intenzív, a kóstolók a cheddar sajthoz és a nonihoz, egy különleges ízű polinéziai gyümölcshöz hasonlítják.
A doburoku majdnem azóta létezik, amióta Japánban rizst termesztenek. A viszonylag egyszerű receptnek köszönhetően ez a nedű a társadalom minden csoportjánál nagy népszerűségre tett szert. Mindezt jól mutatja, hogy 1855-ben csak Edóban – a mai Tokióban – 459 doburokut gyártó manufaktúra működött. Az Edo-korszak leáldozásával azonban 1868-ban egy erősen strukturált intézményrendszer jött létre, amelyhez tartozott egy szigorúan szabályozott adószedő testület is.
Ők hamar felismerték, hogy az engedéllyel rendelkező szeszfőzdék létfontosságú bevételi forrást jelenthetnek az új kormány számára, így egyre több, a házi főzés korlátozására irányuló intézkedés kezdett el érvénybe lépni.
1882-ben engedélyezési rendszert vezettek be, majd 1896-ban adót vetettek ki minden otthon készült alkoholra. A korlátozások 1899-ben a házi főzésű szeszes italok teljes betiltásában csúcsosodtak ki. Lényegében minden ettől kezdve készült doburokut mitsuzoushunak, azaz „titokban előállított alkoholnak” vagy „holdfénynek" neveztek.
Ennek ellenére azonban az ital még a tilalom idején is fellelhető volt Japánban. A vallási szentélyekben például továbbra is használhatták különféle rituálékhoz.
Annak ellenére, hogy a házi főzése még mindig illegális, a japán kormány 2003-ban engedélyezte, hogy elsősorban azokban a régiókban, ahol a gazdasági növekedés stagnált, a vendéglők és éttermek kereskedelmi forgalomban árulhassák a doburokut. A 2015-ben megnyitott Sake Hotaru lett az első olyan vendéglátóhely Tokióban, amely megkapta a jogot, hogy legálisan kínálhassanak doburokut.
2021-es adatok szerint országszerte már 193 létesítményben engedélyezett a nem mindennapi ital árusítása.
Forrás: CNN
Olvasd ezt is!