2025-02-06
A legrégebbi, 4000 éves sör receptjére leltek és el is készítették
A sörhöz hasonlító ital több ezer éves receptjét nem nehéz elkészíteni.
Iraki régészek 2018-ban bukkantak rá az egyik legrégebbi sörhöz kapcsolódó írásra az egykori Uruk városának környékén. A felfedezésekből az látszik, hogy az ókori Mezopotámiában is hasonlóan éltek, mint mi: társasjátékokkal játszottak, dolgoztak és agyagtáblákon küldözgettek leveleket egymásnak.
Az egyik ilyen ékírásos tábláról kiderült, hogy egy fizetési bizonylatot ábrázol. A munkáltatók olykor viszont nem kizárólag pénzzel, hanem például sörrel fizettek a dolgozóknak – egy ilyen „tranzakció” látható az alábbi táblán is.
A legrégebbinek tartott sör receptjére jóval korábban, a 20. század közepén bukkantak rá egy himnuszban. A sumérok számára ugyanis annyira fontos volt a sör, hogy egy istennőt is szenteltek az italnak: A sör és a serfőzés istennőjének tartott Ninkaszi alakja egyaránt megtestesíti a fogyasztás pozitív és negatív hatásait. Neki írt himnuszt egy ismeretlen nevű költő időszámításunk előtt 1800-ban. Ebből – a sumér szokások mellett – az is kiderül, hogyan készítették el az erjesztett italt 4-6000 évvel ezelőtt.
A vonatkozó sorok között szerepel például:
- „Ninkaszi, te locsolgatod a föld takarta árpát”
- „Te öntöd fel korsóban a malátát”
- „Ninkaszi, te teríted a malátapépet széles gyékényre”
- „Te tartod két kezedben a cefre üstjét, datolya-mézet, mustot bőven csorgatsz belé”
- „Te főzöd a lét, érleled langymelegben, a sörlét kádban érleled, állni hagyod”
- „Az érlelőkádat, melynek csapján át fenséges a lé zuhogása, a nagy gyűjtőkád fölé állítod”
- „Te fejted le a gyűjtőkádba szűrt sört”
- „az Idigna, a Buranunna árja habzik így”
(Fordítás forrása: Újkor)
A recept elkészítésével először a San Franciscó-i Anchor Brewing Company alapítója próbálkozott meg. Fritz Maytag szerint a sörnek 3,5 százalékos alkoholtartalma lett, ízre viszont „száraz és egyáltalán nem keserű” eredmény született, ami leginkább a mai almás ciderekre hasonlít.
A sumérok elvileg szívószállal itták a sört, mivel az ital jóval sűrűbb volt, így könnyen el tudták érni az ital folyékony részét, ami az edények alján gyűlt össze. Azóta többen is elkészítették a receptet, többek között a történelmi fogásokkal foglalkozó Tasting History YouTube-csatorna gazdája, Max Miller.
(Források: Open Culture, World History, New Scientist)