2024-08-11
Mindannyian kidobjuk, pedig remek savanyúság készíthető ebből a gyümölcshéjból
A nyár egyik legnépszerűbb gyümölcse, azt azonban mégis csak kevesen tudják, hogy nem csak a belső része értékes, ugyanis a héját is felhasználhatjuk. Bár a savanyúság készítése nem a leggyorsabb folyamat, a végeredményét megéri bajlódni. Mutatjuk, hogyan fogj hozzá!
- 1 görögdinnye
- 1 közepes méretű citrom
- 850 g cukor
- 85 g só
- 500 ml fehér ecet
- 500 ml víz
- 11 közepes méretű fahéjrúd
- 2 tk őrölt szegfűszeg
- 1 tk őrölt szegfűbors (allspice)
A görögdinnye héját készítsük elő, méghozzá úgy, hogy lehetőleg minél kevesebb gyümölcshús maradjon rajta. Egy zöldséghámozó vagy egy kés segítségével hámozzuk le a külső, zöld részt a héjról, majd vágjuk kb. 3 centiméteres kockákra. Dobjuk a héj darabokat egy nagy, zárható edénybe (pl. műanyag ételhordozó), majd öntsünk rá annyi hideg vizet, hogy teljesen befedje a szeleteket – és ne felejtsük el lemérni, hogy mennyi vizet használtunk ehhez. Ezután adjuk hozzá a 85 gramm sót, és keverjük el feloldódásig, majd fedjük le az edényt, és hagyjuk kint éjszakára szobahőmérsékleten pihenni.
Következő lépésként sterilizáljuk a befőttesüvegeket ésa kezdjünk neki a nedves dunsztolásnak: egy nagy fazékba helyezzünk bele egy rácsot (amire később a befőttesüvegeket rakjuk), majd töltsük fel a háromnegyedéig vízzel, és helyezzük lángra. Miután jól lecsepegtettük a görögdinnye héját, tegyük egy rozsdamentes acélból készült lábasba, és töltsük fel annyi hideg vízzel, hogy ellepje. Forraljuk fel a vizet közepesen magas lángon, és főzzük addig a héjakat, amíg meg nem puhulnak (kb. 12-14 perc). Mikor ezt befejeztük, ismét csepegtessük le alaposan, és tegyük vissza a héjakat a lábasba.
Ezután vágjuk vékony szeletekre a citromot és távolítsuk el belőle a magokat, majd pedig tegyük egy kisebb lábasba, öntsünk rá annyi vizet, hogy éppen ellepje. Gyorsan forraljuk fel, és főzzük addig, amíg a citrom meg nem puhul és amíg szinte az összes víz el nem párolog (kb. 10-15 perc.) Ügyeljünk rá, hogy a citrom ne égjen meg, a maradék vizet pedig csepegtessük le. Adjuk hozzá a citromot, az összes cukrot, az ecetet, a vizet, 4 fahéjrudat, az összes szegfűszeget és szegfűborsot a dinnyehéjakhoz. Ezt követően az egészet forraljuk fel közepes lángon, majd gyakori kevergetés mellett főzzük addig, amíg a héjak áttetszővé nem válnak (kb. 25-30 perc).
Miután kiszedtük a fahéjrudakat, helyezzük a héjakat befőttesüvegekbe. Minden üvegbe tegyünk egy friss fahéjrudat, a forró „szirupot” pedig kanalazzuk az üvegekbe úgy, hogy ellepje a héjat, de maradjon a tetején nagyjából egy centiméternyi hely. Az esetlegesen jelentkező légbuborékokat keverjük el, a maradék szirupot dobjuk ki, a befőttesüvegek száját töröljük át egy nedves papírtörlővel, és végül csavarjuk a kupakokat az üvegekre.
A dunsztoláshoz használt lábasba tegyük bele a befőttesüvegeket, és nagyjából 10 percig hagyjuk benne. Mikor már kivettük a befőttesüvegeket, hagyjuk hűlni 12-24 órán át. Idő közben mindenképpen ellenőrizzük, hogy megfelelően vannak-e lezárva az üvegek. Miután elkészült, a dinnyés savanyúságot hűvös, száraz és sötét helyen tároljuk – azokat az üvegeket, amelyeket nem sikerült megfelelően lezárni, rakjuk a hűtőbe, és igyekezzünk minél hamarabb elfogyasztani.
(Recept: thektchn.hu)