Ennyire büntetnek Európa-szerte, ha telefonozáson kapnak rajta a volán mögött Ennyire büntetnek Európa-szerte, ha telefonozáson kapnak rajta a volán mögött
Illusztráció
Fotó: DimaBerlin/Shutterstock

2026-06-23

  • Drive
  • Tech
  • Ennyire büntetnek Európa-szerte, ha telefonozáson kapnak rajta a volán mögött

Ennyire büntetnek Európa-szerte, ha telefonozáson kapnak rajta a volán mögött

Egy pillantás az üzenetekre, egy gyors hívás, egy értesítés megnyitása – vezetés közben ezek néhány másodpercnek tűnnek, mégis súlyos következményeik lehetnek. Európa több országában ezért kifejezetten szigorúan büntetik a kézben tartott mobiltelefon használatát, és van, ahol egyetlen szabályszegés ára már egy kisebb havi fizetéssel vetekszik.

Európában egyre komolyabban veszik a vezetés közbeni mobilozást. De hol a legszigorúbb? A HVG összeállítása szerint Norvégia a legszigorúbb országok közé tartozik, ahol a vezetés közbeni mobilozásért nagyjából 770 eurós bírság járhat. Hollandiában körülbelül 380 eurót, Görögországban pedig mintegy 310 eurót kell fizetnie annak, aki kihangosító nélkül telefonál vagy kézben tartja a készülékét vezetés közben.

A szigor mögött egyszerű közlekedésbiztonsági logika áll.

A mobilozás elvonja a figyelmet, lassítja a reakcióidőt, és néhány másodpercre is elég ahhoz, hogy a sofőr ne a forgalomra koncentráljon. Autópályán vagy városi forgalomban ez különösen veszélyes lehet, mert a jármű ezalatt több tíz métert is megtehet úgy, hogy a vezető tekintete nem az útra szegeződik.

Image
Fotó: Alexandre Boucher/Unsplash
Mindenhol érzik a súlyát

A lista középmezőnye is jól mutatja, hogy a szabályszegést sok helyen komolyan veszik. Dániában körülbelül 240 eurónak megfelelő bírságot szabhatnak ki, Luxemburgban és Szlovéniában nagyjából 220 eurót kell fizetni a szabályszegőknek. Az Egyesült Királyságban a büntetés megközelíti a 210 eurót, Spanyolországban pedig körülbelül 180 eurós bírságra számíthat az, aki vezetés közben kézben tartott mobiltelefont használ.

Szlovákiában a kézben tartott mobiltelefon használatáért jellemzően 100–200 euró közötti bírság jár, emellett 2 büntetőpontot is kaphat a sofőr. Egyes esetekben a helyszíni bírság elérheti a 150 eurót, közigazgatási eljárásban pedig akár 300 euróra is emelkedhet.

A tanulság nem bonyolult: ha telefonálni kell, használjunk kihangosítót, vagy álljunk félre biztonságos helyen.