A több mint 3000 éves indiai szent város a turisták új kedvence A több mint 3000 éves indiai szent város a turisták új kedvence
Fotó: Pratish Srivastava, Unsplash.

2025-02-12

  • Drive
  • Úti cél
  • A több mint 3000 éves indiai szent város a turisták új kedvence

A több mint 3000 éves indiai szent város a turisták új kedvence

India szívében található Váránászi, a másfél milliárdos ország spirituális fővárosa. Évente több millió belföldi látogató jut el ide, továbbá a külföldi turisták körében is egyre felkapottabb úti célnak számít az egzotikus Gangesz-parti település.

Váránászi, a világ egyik legrégebbi – Kr. e. 11. század óta – folyamatosan lakott városaként igazi vallási és kulturális központ. Évről évre rengeteg hindu és dzsain indiai zarándokol el a városba, vibráló színei mágnesként vonzzák a spirituális világba elmerülőket, a dokumentumfilmeseket és a turistákat egyaránt.

Ami a keresztényeknek Róma vagy a zsidó vallásúaknak Jeruzsálem, az a hinduknak Váránászi.

Bár India számos szeglete rejt igazi kincseket, ez a közel 1 milliós lakosú város kínálja a legfeledhetetlenebb élményt – szembesülést az indiai világlátással, az élet és a halál kemény valóságával.

A mindent elfedő Gangesz

A folyó több kilométer hosszan húzódik a város mentén, gátjait pedig nemcsak mosakodásra, de rituális szertartásokra is használják a helyiek. Váránásziban naponta körülbelül 300 holttestet hamvasztanak el. A hozzátartozók betakarják az elhunyt testét, majd mangófa vagy szantálfa felhasználásával akár három órán át égetik. Ezt követően a hamvakat a vízbe szórják.

Bár a turisták kiemelték a város festői és spirituális hangulatát, azt is megjegyezték, hogy tengernyi a szemét a környéken, amely az összképet is elcsúfítja.

Ugyanakkor a Gangeszben végzett rituálék és a napfelkeltékkor szervezett imádkozások a folyó partján igazán mély bepillantást engednek Váránászi, a fény városának" kultúrájába. Ezeket az érzéseket pedig sehol máshol a világon nem tapasztalhatjuk meg.

Forrás: Express