Újabb úti cél sokkalt be: Splitben is küzdeni kell a túlturizmus ellen Újabb úti cél sokkalt be: Splitben is küzdeni kell a túlturizmus ellen
Fotó: Spencer Davis, Unsplash.

2024-11-06

  • Drive
  • Úti cél
  • Újabb úti cél sokkalt be: Splitben is küzdeni kell a túlturizmus ellen

Újabb úti cél sokkalt be: Splitben is küzdeni kell a túlturizmus ellen

Részeges fiatalok tömege, zajos éjszakák, rekordmagas ingatlanárak. Horvátország egyik tengerparti gyöngyszemében, Splitben is egyre inkább felüti a fejét a túlturizmus. A helyi lakosságon túl pedig már a város vezetése is ráeszmélt, hogy minél hamarabb be kell avatkoznia, hogy a turistaáradat nem tegye tönkre teljesen a közel 200 ezres üdülőparadicsomot.

Split már régóta népszerű bulizóhely hírében áll. Amellett, hogy minden nyáron megrendezik a város közvetlen közelében a közkedvelt Ultra Europe zenei fesztivált, a lüktető tengerparti város tavasztól őszig végig vonzza a kikapcsolódni vágyó fiatalokat. Mivel a legtöbb turista csak pár napra vagy hétre érkezik, ezáltal a bérleti díjak is jelentősen megugrottak az elmúlt években.

Jelenleg átlagosan 700 és 800 euró között mozog egy ingatlan havi bérleti díja – úgy, hogy az átlagos havi fizetés alig éri el az 1000 eurót a régióban.

Ezt is olvasd el! Horvátország rejtett kincsei
A buliváros imázsa

Split bulizóhely státusza nemcsak lakhatási problémát jelent, de a város kulturális identitását is erősen rombolja.

„A városunk rengeteget változott az elmúlt 10 év alatt. A sétányon sokkal több kávézóval és étteremmel találkozhattunk. Most mindenfelé olasz és amerikai ételeket, italokat árusítanak, pedig nagyszerű a horvát gasztronómia"

 – fakadt ki egy helyi lakos.

A vendéglátásban dolgozók azonban elismerik, hogy a rosszal együtt pozitív dolog is történt. 

„A spliti turizmus egy szempontból nagyon jó: az óvárost és a Diocletianus-palotát 95 százalékban felújították. Ugyanakkor nagyon rossz tendencia, hogy azok az emberek, akik az óvárosban, a régi lakásokban laktak, egyre csak költöznek kifelé"

– fejtette ki egy szálloda recepciósa.

Image
zsúfolt belváros Splitben
Fotó: Shutterstock
A nélkülözhetetlen turizmus

Bár a lakosság egy jelentős része kiemeli, mennyire sok a tiszteletlen turista, és mennyire veszélyes a túlturizmus jelensége a városukra nézve, sokan elismerik, hogy pörgő vendéglátás nélkül nem létezhetne Split.

Sokan a nyári szezonban szerzik meg éves jövedelmük nagy részét, ami segít nekik átvészelni a csendesebb téli hónapokat, amikor sokkal kevesebb a munkahely és alig van turista.

„Nálunk nem ugyanaz a gondolkodásmód, mint Spanyolországban vagy más országokban, hiszen a turizmus Splitben csak körülbelül 16 évvel ezelőtt indult be. Ezért még sokan szeretik ezt az életmódot és az itteni turistákat”

 – nyilatkozta egy helyi utazási iroda alkalmazottja.

Mit tesz Split a turizmus fenntarthatóbbá tétele érdekében?

A spliti idegenforgalmi hivatal még 2022-ben rendelt meg egy átfogó tanulmányt a város turisztikai teherbíró képességéről. A kutatás azt vizsgálta, hogy a helyi infrastruktúra és a szálláshelyek száma elegendő-e az évente fogadott 900 ezer turista kiszolgálására.

Mivel a tisztviselők megállapították, hogy a túlzott turizmus a zsúfolt belvárosban a legjelentősebb, a szállások számát és típusát a teherbíró képesség számításai alapján kezdték el szabályozni. Emellett már több biztonsági szolgálatot és önkormányzati felügyelőt alkalmaznak, hogy megfékezzék a társadalomellenes viselkedést, például a túlzott zajongást, a nyilvános ivást és a nyilvános helyeken való vizelést – különösen az óvárosban. 

A szállásadókat pedig arra ösztönözték, hogy csatlakozzanak ezekhez az erőfeszítésekhez azáltal, hogy világosabb házirendet és elvárásokat fogalmaznak meg a vendégek viselkedésével kapcsolatban.

„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt a virágzó idegenforgalom támogatása és a spliti lakosok életminőségének megőrzése között”

 – áll az idegenforgalmi hivatal közleményében.

Forrás: Euronews