2025-04-04
Svet by sa mohol v roku 2027 rozšíriť o novú krajinu
V dnešnej dobe je zriedkavé, aby vznikla nová krajina. Preto je aktuálna situácia v Bougainville (čítajte "búgenvil") pri Šalamúnových ostrovoch, kde 98,3% obyvateľov hlasovalo za nezávislosť, taká výnimočná. Proces však nie je taký jednoduchý.
Nová krajina na svete naposledy vznikla v roku 2011 v prípade Južného Sudánu a predtým – v roku 2006 – sa nezávislým štátom stala Čierna Hora, zatiaľ čo Kosovo je od roku 2008 „sporným územím“ na Balkáne. Teraz sa však zdá, že by sa mohla opäť zrodiť nová krajina, keďže obyvatelia Bougainville medzi Papuou-Novou Guineou a Šalamúnovými ostrovmi v nedávnom referende hlasovali za nezávislosť.
Prečítajte si aj: V tejto krajine sa hovorí 840 rôznymi jazykmi
Najväčším ostrovom v autonómnej oblasti je Bougainville, ale do oblasti patrí aj ostrov Buka a ďalšie menšie atoly. Zaujímavosťou je, že hoci geograficky patrí k Šalamúnovým ostrovom, administratívne je súčasťou Papuy-Novej Guiney – politicky je však samostatným spoločenstvom.
Nie je to prvýkrát, čo tu bola vyjadrená túžba po nezávislosti: v 60. rokoch 20. storočia sa uskutočnilo niekoľko pokusov o odtrhnutie od Šalamúnových ostrovov, ktoré viedli ku vzniku krátko trvajúcej Republiky Severných Šalamúnových ostrovov. Zaujímavé je, že to všetko sa stalo ešte predtým, ako sa Papua-Nová Guinea osamostatnila od Austrálie, ale keď sa tak stalo, nová krajina anektovala Bougainville.

Život na súostroví potom nebol úplne jednoduchý: nachádza sa tu jedna z najväčších baní na meď na svete, baňa Panguna, ktorej problémy viedli v 80. rokoch 20. storočia k občianskej vojne. Domorodé obyvateľstvo sa na ničenie prírody nepozeralo s láskou a konflikt vyvrcholil ozbrojeným povstaním v roku 1989. V tom istom roku bolo rozhodnuté o úplnom zatvorení bane. To, samozrejme, neukončilo napätie a Papua-Nová Guinea uvalila na oblasť blokádu na takmer desať rokov – čo malo za následok najmenej 15-20 000 mŕtvych a ďalších 60 000 utečencov na Šalamúnových ostrovoch, ktoré podporovali povstalcov.

O viac ako 20 rokov neskôr, v roku 2019, sa konalo spomínané referendum, v ktorom 98,3% miestnych obyvateľov podporilo úplnú nezávislosť. Mierová dohoda však Papuu-Novú Guineu nezaväzovala, aby referendum akceptovala. Bougainville sa však nakoniec podarilo politickými a diplomatickými prostriedkami presadiť svoju vôľu a krajina im prisľúbila, že im do roku 2027 poskytne nezávislosť. Môže sa teda stať, že v roku 2027 budeme mať pod vedením prezidenta Ishmaela Toroamu na našej planéte novú krajinu – ak Papua-Nová Guinea skutočne podpíše potrebné dokumenty a ak sa Bougainville podarí dosiahnuť ekonomickú sebestačnosť, čo v súčasnosti nie je ani zďaleka isté.
(Express)
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !