Pesto: taliansky favorit, ktorý prenikol aj do slovenských kuchýň Pesto: taliansky favorit, ktorý prenikol aj do slovenských kuchýň
Foto: Unsplash

2024-11-26

  • Drive
  • Gastro
  • Pesto: taliansky favorit, ktorý prenikol aj do slovenských kuchýň

Pesto: taliansky favorit, ktorý prenikol aj do slovenských kuchýň

Pri dodržaní niekoľkých pravidiel je jeho príprava veľmi jednoduchá – nie náhodou ju doma skúša čoraz viac ľudí aj na Slovensku. Či už sa konzumuje s cestovinami alebo sendvičmi, kvalitné pesto je v kuchyniach skutočnou pochúťkou, najmä ak sa vyrába z čerstvých surovín a vlastnými rukami. Ukážeme vám niekoľko trikov, ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Ani najlepšie pestá si nevyžadujú veľa práce alebo surovín – je však dobré poznať niekoľko základných vecí, ktoré uľahčia ich prípravu. Najdôležitejšie je vedieť, že na výrobu pesta budete potrebovať chemický proces nazývaný emulzia.

Konečný produkt emulzie je zmes, v ktorej sú dve nemiešateľné kvapaliny (napríklad voda a olej) rozptýlené vo forme drobných kvapôčok v sebe. Môže to byť olej vo vode alebo voda v oleji, v závislosti od toho, ktorá kvapalina tvorí vnútornú a vonkajšiu jednotku. Emulgátor (syr a cesnak v prípade pesta) pomáha udržať mastné (oleje a píniové oriešky) a kyslé (citrónová šťava) zložky pohromade.

Image
Foto: Unsplash

Z tohto dôvodu nezáleží na tom, ktorý nástroj použijete. Vo väčšine receptov sa zvykne odporúčať mažiar, mixér alebo sekáčik, ale dva z nich nie sú správne: mažiar neseká prísady dostatočne jemne a mixér ich robí príliš kašovitými.

Najlepšou voľbou je teda sekáčik, najlepšie menší, pri ktorom môžete čas sekania regulovať stlačením a uvoľnením tlačidla.
Chuť, chuť, chuť

Okrem kvalitných nástrojov sú nevyhnutné aj kvalitné ingrediencie: pesto sa zvyčajne skladá z píniových orieškov, bazalky, cesnaku, parmezánu, olivového oleja a citrónovej šťavy - ale pokojne si ingrediencie obmieňajte podľa svojej chuti. Napríklad píniové oriešky môžete nahradiť mandľami alebo vlašskými orechmi, alebo ich jednoducho vynechať. Ak z nejakého dôvodu nechcete použiť parmezán, výbornou náhradou je syr pecorino, alebo suchší francúzsky syr (napríklad mimolelette).

Podstatné je - nikdy nepoužívajte mäkký, roztavený syr.
Image
Foto: Unsplash

Nech už použijete akýkoľvek recept, kľúčovou zložkou je kyselina, ktorou nemusí byť citrónová šťava - môžete použiť limetku alebo dokonca ocot. Dbajte na to, aby ste jej pridávali len po troške, aby vaše pesto nebolo príliš kyslé. Cesnak môžete pred mletím aj opiecť. Surový cesnak pôsobí oveľa intenzívnejšie a sviežejšie.

A čo je najdôležitejšie: ochutnávajte! Po nasekaní ingrediencií ochutnajte a až potom pridajte citrónovú šťavu, soľ a bylinky. Ak sa vám zdá cesnak príliš cesnakový, pridajte do zmesi viac citrónovej šťavy a byliniek. Ak je príliš kyslá, môžete ju vyvážiť soľou alebo bylinkami. Ak budete dodržiavať tieto tipy, zaručene si doma pripravíte dokonalé pesto!

Prečítajte si aj: Takto talianske babičky pripravujú pravý sicílsky paradajkový pretlak

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !