2024-12-07
Ez a világ legveszélyesebb sajtja, ami a legnagyobb ínyenceknek is komoly kihívást jelent
Mikor az olaszországi Szardíniára gondolunk, elsőre talán a homokos tengerpartok, a kéken szikrázó víz és az olasz finomságok ugranak be. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy a világ legveszélyesebb sajtja is innen származik. De mitől olyan fenyegető, és miért kell vigyáznunk vele?
Szardínia tengerpartjai tökéletes választás lehet egy pihentető nyaralásra, azonban az Olaszországba látogatók nemcsak a strandolás miatt szeretnek Itáliába utazni, hanem a gasztronómiai ízélményekért is. Bárhol is járjunk, a nápolyi pizzától kezdve a gelatón át a street foodokig szinte minden sarkon finomságokba futhatunk.
A juhsajt 2009-ben a világ legveszélyesebb sajtjaként került be a Guinness Rekordok Könyvébe, hírnevét pedig az elkészítési folyamatnak köszönheti. A termelők az előállítás során ugyanis először egy meleg, nedves helyre teszik, majd hagyják, hogy legyek petézzenek le benne – ez pedig akár több ezer „kukacot” is jelenthet. De természetesen nem akármilyen legyekről van szó: a Piophila casei lárvái ugyanis arról ismertek, hogy szeretik a túlérett, penészes sajtokat, de a húsokat és a halakat sem vetik meg, így ők kerülnek a sajtra is.
A peték a folyamat közben egy fűszeres, rendkívül krémes váladékot (lagrima) termelnek, és ezzel nemcsak az állagát, de az ízét is megváltoztatják. A szardíniaiak szerint akkor érdemes elfogyasztani a „finomságot”, mikor a lárvák még élnek, mert ellenkező esetben a sajt romlottnak számít. Ha elég bátrak vagyunk a kóstolásához, akkor a helyes fogyasztási módszer szerint először a sajt tetejét kell felnyitnunk, majd utána egy kanál segítségével kell belevágni a falatozásba.
Vannak, akik egy speciális szerkezet segítségével eltávolítják a lárvákat, a legtöbben azonban mégis velük együtt fogyasztják a casu marzut, de ennek megvannak a veszélyei: ha nem minden nyű pusztul ugyanis el rágás, illetve emésztés közben, akkor elfogyasztásuk myiasist, azaz légynyüvességet okozhat, ami súlyos esetben könnyen bélperforációhoz vezethet.
Olvasd ezt is!