2024-04-23
A világ egyik leghátborzongatóbb szellemvárosa, ahol több száz kastély áll elhagyatottan
A Fekete-tenger közelében fekvő Burj Al Babast egy olyan luxusfejlesztő cég kezdte el építeni még 2014-ben, amely korábban sikeresen megépített két termálvizes szállodát ugyanebban a régióban. A várost elsődlegesen a tehetősebb arab vendégek számára álmodták meg, akik a Fekete-tengerre néző panorámát szerették volna magukénak tudni – mindezt európai ihletésű, gótikus kastélyok társaságában.
Valójában tehát Burj Al Babast egy fényűző, impozáns városnak gondolták el, amely a királyi élet látszatát nyújtja mindazoknak, akik hajlandóak lettek volna kifizetni a 350-450 ezer euró közötti összeget egy-egy kis palotáért.
Ez is érdekelhet: Spanyol várak és kastélyok nyomában
A projekt lezárta előtt azonban a kivitelező cég csődöt jelentett. Továbbá az sem segített a helyzeten, hogy a közelben élők nagyon felháborodtak mind az otthonok esztétikáján, mind a fejlesztők üzleti gyakorlatával kapcsolatban.. A hírek szerint sokakat frusztrált, hogy a kastélyok egyáltalán nem hasonlítanak semmihez a környéken – különösen nem a történelmi oszmán stílusú kúriákhoz.
A közharag odáig terjedt, hogy a környéken lakók a kivitelezők ellen pert indítottak, amelyben azt is állították, hogy a cég fákat vágott ki, így károsítotva a környezetet.
Törökország gazdasága sem állt épp a legstabilabban, így kijelenthető, hogy rossz döntések és a rossz időzítés kombinációja miatt állították le az építkezést.
Ezt is olvasd el! A japán kastély titkai
2019-ben a befektetők és a vásárlók is kivonták a pénzüket a 200 millió dolláros – közel 190 millió eurós – projektből, az építtető vállalat ugyanakkor azt állította, hogy az egész helyzet csak egy bukkanó az úton, és projektet befejezik. Persze a koronavírus-világjárvány megváltoztatta mindenki életét, így semmi sem haladt előre az elmúlt időszakban. Az Architectural Diges cikke szerint bár nem kizárt, hogy a munkálatok folytatódjanak, ez jelenleg összességében igen valószínűtlennek tűnik.
Igaz, sok villát kezdtek el építeni, de egyet sem fejeztek be teljesen. Ezáltal a titokzatos városka továbbra is lakhatatlan.
Ennek ellenére ezek a tények sem akadályozták meg a kalandvágyó turistákat abban, hogy a félig befejezett tornyok között fedezzék fel a területet. Ugyanakkor Ilke Opperman utazási vlogger figyelmeztet:
Mindenhol építőanyagok vannak, nem véletlenül nem engedik be az embereket. Ha itt járnánk, vigyázzunk, hova lépünk, hiszen ez még így is egy építkezés nyitott vezetékekkel, szóval legyünk nagyon óvatosak.