2025-02-20
História ukrytá v dedinkách: 5 menej známych slovenských skanzenov
Sme síce krajina malá, ale veľká na tradície, históriu a jedinečnú architektúru, ktorá sa zachovala v podobe skanzenov.
Tieto živé múzeá pod holým nebom ponúkajú návrat do minulosti, aj pohľad na každodenný život našich predkov. Okrem známych skanzenov sa na Slovensku nachádza mnoho menej navštevovaných perál. Tu je výber piatich, ktoré stoja za objavenie.
V srdci Liptova sa nachádza Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Tento skanzen je známy nielen svojím malebným prostredím, ale aj zbierkou stavieb pochádzajúcich z obcí, ktoré museli ustúpiť stavbe Liptovskej Mary. Najväčším lákadlom je goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický kostol z Liptovskej Mary. Tieto stavby nám pripomínajú históriu ušľachtilej architektúry a duchovných tradícií.
Zaujímavosť: Počas sezóny skanzen ožíva tradičnými remeslami, folklórnymi vystúpeniami a ukážkami života na vidieku, vrátane pečenia chleba v autentickej peci.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu je jedinečné múzeum v prírode, ktoré približuje históriu a význam lesníctva na Slovensku. Na viac ako štvorkilometrovom "Chodníku lesného času" nájdete vyše 80 zastávok s rôznymi exponátmi, ktoré vám umožnia spoznať tradičné nástroje, techniky spracovania dreva a život lesníkov.
Súčasťou skanzenu je aj Symbolický lesnícky cintorín, venovaný pamiatke tých, ktorí prišli o život pri práci v lese. Prehliadku obohacuje Múzeum v horárni, kde môžete vidieť dobovo zariadené obydlie s expozíciami starého horára. Overte si však, či už štátne lesy skončili ťažbu a skanzen je opäť otvorený.
Zaujímavosť: Zachované boli originálne nástroje a zariadenia, ktoré sa používali na spracovanie dreva. Vyskúšajte si ručné rezanie dreva alebo prácu s historickou pílou.

Táto národopisná expozícia v prírode prezentuje kopaničiarsky spôsob osídlenia, ktorý bol charakteristický pre kysucký región. Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke zachytáva históriu kysuckého vidieka, a tiež poskytuje jedinečný pohľad na historickú lesnú úvraťovú železničku.
Zaujímavosť: Počas festivalov tu môžete vidieť ukážky tradičných kysuckých remesiel, ako je napríklad spracovanie vlnených textílií, alebo aktuálne zažite v skanzene fašiangové hody.

Martin je známy ako kultúrne srdce našej krajiny a jeho skanzen toto tvrdenie len potvrdzuje. Tento rozsiahly areál je domovom stavieb z rôznych oblastí Slovenska. Na svoje si tu prídu milovníci tradičných obydlí, drevených kostolíkov aj ukážok bežného života.
Zaujímavosť: Skanzen v Martine je jedinečný aj vďaka tematickým podujatiam, ako je Deň tradičných remesiel, kde si deti aj dospelí môžu vyskúšať tkanie na krosnách či výrobu keramiky.
Pod hradom Stará Ľubovňa nájdete skvost v podobe skanzenu, ktorý približuje život na severovýchodnom Spiši. Na ploche s 25 drevenými zrubmi objavíte školu, kováčsku dielňu, mlyn, horáreň či impozantný Kostol sv. Michala Archanjela s pôvodnými ikonami. Gazdovský dvor oživujú domáce zvieratá a pre deti sú lákadlom drevený kolotoč, hračky a sýpka so suvenírmi. Tento malebný areál vás vtiahne do minulosti a očarí svojou atmosférou.
Zaujímavosť: Popri hrade Stará Ľubovňa a spomínaného skanzenu navštívte aj stredoveký vojenský tábor v podhradí, ktorý zkladlí obraz vojenského života v 16. storočí.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !