3 jel és 3 megoldás, ha D-vitamin-hiányban szenvedsz 3 jel és 3 megoldás, ha D-vitamin-hiányban szenvedsz
Fotó: Shutterstock

2025-01-29

  • Drive
  • Gasztro
  • 3 jel és 3 megoldás, ha D-vitamin-hiányban szenvedsz

3 jel és 3 megoldás, ha D-vitamin-hiányban szenvedsz

A D-vitamin az emberi szervezetben természetes módon is termelődik, amikor bőrünket napfény éri. A téli hónapokban azonban a napsütéses órák száma jelentősen csökken, így sokunk szenvedhet D-vitamin-hiányban. Alább összefoglaljuk, hogyan ismerhetjük fel a tüneteket, és milyen lépéseket tehetünk a megelőzés vagy pótlás érdekében.

A téli hónapokban az emberek közel felénél jelentkezik D-vitamin-hiány. Bár a tünetek egyénenként eltérőek lehetnek, vannak olyan jellegzetes figyelmeztető jelek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagynunk.

Fájdalom a csontokban

A D-vitamin kiemelt szerepet játszik a kalcium felszívódásának támogatásában, ezáltal hozzájárul a csontok egészségéhez és megfelelő csontsűrűség kialakulásához. Éppen ezért a D-vitamin hiánya gyakran csont- és hátfájdalom formájában jelentkezik, különösen gyermekeknél és várandós nőknél.

Hosszabb távon a tartós D-vitamin-hiány még súlyosabb következményekkel – például csontritkulással – is járhat. Hasonlóképpen a fogak egészségére is hatással lehet: fogínyproblémákat és fogromlást idézhet elő.

Hosszú ideig tartó megfázás

A D-vitaminnak különösen jelentős szerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében, így nem csoda, hogy a téli hónapokban – amikor kevesebb jut a szervezetünkbe – a különböző vírusok is nagyobb eséllyel fertőznek meg minket. Ráadásul a hiány nemcsak gyakoribbá teszi az ilyen megbetegedéseket, de a különböző gyógymódok hatékonyságát is csökkenti.

Épp ezért fontos, hogy a téli hónapokban a megfelelő élelmiszerek mellett a piacon kapható készítményekkel szintén próbáljuk meg pótolni a D-vitamin-bevitelt.

Image
Fotó: Shutterstock
Cukorbetegség

Azt hihetnénk, hogy a 2-es típusú cukorbetegség legnagyobb rizikófaktora a túlsúly, de a D-vitamin hiánya még ennél is nagyobb eséllyel járul hozzá a betegség kialakulásához.

Ugyanis, ha mennyisége nem éri el a megfelelő szintet, a zsír könnyebben raktározódik el a szervezetünkben. Mindez hízáshoz vezethet – amely egyenes út a cukorbetegség kialakulásához.

Tojás

A téli hónapokban érdemes a napi étrendünkbe beilleszteni legalább egy-két tojást, mivel a tojássárgája az ajánlott napi D-vitamin-bevitel körülbelül 7%-át tartalmazza. Emellett a benne található zsírok elősegítik a vitamin könnyű felszívódását. A tojás fogyasztása nemcsak D-vitaminnal gazdagítja a szervezetet, hanem más értékes tápanyagokat is biztosít – például B-vitamint, szelént és jódot.

Image
D-vitaminban gazdag élelmiszer
Fotó: Shutterstock
Gombafélék

A növényi alapú élelmiszerek és zöldségek között ritka, hogy egy táplálék gazdag legyen D-vitaminban, azonban a gombák kivételt képeznek. UV-fény hatására ugyanis D2-vitamint termelnek, amely a téli hónapokban nagyban hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez, emeli ki a Hamu és Gyémánt.

Halfélék

A tojás és a gombafélék mellett a különböző halak által is nagy mennyiségben juthathatunk szervezetünkbe D-vitamint.

Ha azonban a legnagyobb koncentrátumra vágynánk, akkor fogyasszunk lazacot: mindössze 100 gramm elfogyasztásával az ajánlott napi D-vitamin-bevitel közel 90%-át biztosíthatjuk. Emellett remek választás lehet a nagy maréna, a kardhal vagy a szardínia is, mivel ezekből 100 gramm átlagosan az ajánlott napi bevitel 70-75%-át fedezi.